Klasifikace a specifikace

Vývoj diagnostiky, názvu a odborné klasifikace poruchy pozornosti s hyperaktivitou trvá už mnoho desetiletí. V současnosti se používá několik termínů, což může některé lidi zmást.
ADHD je zkratka, označující poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Pochází z anglického termínu "Attention Deficit Hyperactivity Disorder".
ADD znamená poruchu pozornosti bez hyperaktivity. Pochází z anglického termínu "Attention Deficit Disorder":
ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou
- je v současnosti považována za neurovývojovou poruchu, laicky řečeno za vývojovou poruchu mozku.
- zároveň ADHD spadá do specifických poruch chování a znamená, že dítě projevuje takové nežádoucí odchylky v chování a nedodržuje takové normy, které běžně odpovídají jeho věku a jeho rozumovým schopnostem. V důsledku to znamená, že dítě má problémy udržet dostatečně dlouho pozornost nebo vydrží v klidu kratší dobu, než je potřeba.
ODBORNÁ KLASIFIKACE ADHD a ADD
1) Podle Mezinárodní klasifikace nemocí MKN-10
Podle této mezinárodní klasifikace jde poruchy chování a emocí s obvyklým nástupem v dětství a v dospívání, Nepoužívají se zde termíny ADHD a ADD.
Jde o tyto kategorie:
- F90.0 Porucha aktivity a pozornosti
- Nedostatek pozornosti s hyperaktivitou
- Syndrom poruchy pozornosti s hyperaktivitou - F90.1 Hyperkinetická porucha chování
- Hyperkinetická porucha sdružená s poruchou chování
Více info a podrobnější popis zde: https://mkn10.uzis.cz/prohlizec/F90-F98
2) Podle Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch DMK-5
DMK-5 je základní přehled diagnóz duševních poruch a souvisejících onemocnění a problémů a pracuje přímo s názvem ADHD. V ČJ není dostupný online, lze ho ale zakoupit. Určuje například úrovně intenzity poruchy (mírná - střední - závažná).
- DMK-5 v ČJ k zakoupení https://cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=256201
- DMK-5 na stránkách Americké psychiatrické asociace https://www.psychiatry.org/psychiatrists/practice/dsm
3) Zákona č. 561/2004 Sb., o Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů nadaných
Důležitý pro specifikaci ADHD je také tzv. "školský" zákon č. 561/2004 Sb., o Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů nadaných.
Tento zákon v § 16 řadí poruchu pozornosti s hyperaktivitou mezi vývojové poruchy chování a dává je do jedné roviny s např. s mentálním či zrakovým postižením nebo autismem. Zákon doslova uvádí: "Pro děti, žáky a studenty s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením, závažnými vadami řeči, závažnými vývojovými poruchami učení, závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem lze zřizovat školy nebo ve školách třídy, oddělení a studijní skupiny."
Se specifikací ADHD podle výše uvedeného zákona č. 561/2004 Sb. pracují jak pedagogicko-psychologické poradny, tak školský vzdělávací systém. I tak se ale ve školách používá častěji zkratka ADHD.
- Aktuální školský zákon č. 561/2004 Sb. ve znění účinném od 25. 8. 2020 + starší znění školského zákona a novelizace https://www.msmt.cz/dokumenty-3/skolsky-zakon